سال رونق تولید مبارک باد   ***   بیمه "ما" برای سومین سال متوالی موفق به کسب رتبه یک توانگری مالی شد   ***   پيام تبريك مديرعامل بيمه "ما" به مناسبت فرا رسيدن سال نو   ***
بیمه آتش سوزی

هیچ کس نمی تواند بگوید که از بلایای طبیعی ویا با ایجاد امکانات پیشگیرانه از بعضی از حوادث شامل آتش، سیل، دزدی، انفجار و صاعقه چنانچه حادث شود کاملا در امان خواهد ماند . هر انسانی با زحمات فراوان اموال و دارایی کسب نموده وبه خود اختصاص می دهد . جبران خسارت حوادث ذکر شده بسیار سخت ودر بعضی مواقع غیر ممکن است . لذا شرکت بیمه"ما" با دریافت حق بیمه مناسب خسارت وارده بر اثر حادث


ه را جبران می نماید . بیمه نامه آتش سوزی پوششی است برای جبران خس

ارت های وارد به اموال و دارایی های منقول و غیر منقول که متعلق به بیمه گذار ویا در تصرف قانونی وی باشد. ازقبیل ساختمان واثاثیه منزل مسکونی و واحدهای اداری، تجاری، صنعتی، تاسیسات، ماشین آلات، محتویات انبارهاکه ناشی از خطراتی همچون آتش سوزی یا خطرات تبعی دیگری که در بیمه نامه مورد توافق قرار می گیرد ، باشد.

تعاریف مرتبط با بیمه آتش سوزی

ذی نفع بیمه نامه :

هر شخص حقیقی یا حقوقی در بیمه نامه که در تمام یا قسمتی از موضوع مورد بیمه ، نفع داشته باشد.

واحد مسکونی : محلی که صرفا به منظور سکونت از آن استفاده می شود و برای کار و حرفه از آن استفاده نمی گردد .

واحد صنعتی : به واحدهایی مانندکارگاه و کارخانجات اطلاق می گرددکه به نوعی با ماشین آلات ،خطوط تولید و خدمات مرتبط با تولید سروکار دارند .

واحد غیر صنعتی : به مراکزی مانند فروشگاه ها، ادارات، آموزشگاه ها و ... که در آنها فعالیت غیر تولیدی (تجاری ، اداری، خدماتی و....) انجام می شود اطلاق می گردد .

خطرات اصلی : منظور از خدمات اصلی ، آتش سوزی (حریق) ، صاعقه و انفجار می باشد .

خطرات اضافی (تبعی) در بیمه آتش سوزی شامل :

خسارت ناشی از وقوع زلزله و آتشفشان ، سیل و طغیان آب دریاها و رود خانه ها، طوفان ، رانش زمین ، سقوط بهمن ، ترکیدگی لوله آب ، ضایعات ناشی ازآب باران، ذوب برف ، سقوط هواپیما و هلی کوپتر، شکست شیشه ، سرقت اموال و اثاثیه منزل، مسئولیت مدنی در قبال همسایگان ، هزینه پاکسازی و بسیاری خطر های دیگر که به در خواست بیمه گذار تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، می شوند.

انواع بیمه نامه آتش سوزی

بیمه نامه آتش سوزی واحدهای مسکونی :

در این بیمه نامه بنا به درخواست بیمه گذار ، ارزش اعیانی بنای ساختمان ، تاسیسات، اموال و اثاثیه منزل مسکونی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز در برابر خطرهای آتش سوزی ، انفجار، صاعقه وخطرهای اضافی تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه نامه آتش سوزی مجتمع مسکونی:

این بیمه نامه ،صرفا برای مجتمع های مسکونی بیشتر از 15 واحد صادر می گردد که در آن بنا به درخواست بیمه گذار ، سرمایه اعیانی کلیه واحدها (در متراژ مختلف) و مشاعات آنها از قبیل سرایداری، پارکینگ، ساختمان تاسیسات، انبارهاوتاسیسات مشترک (موتورخانه،چیلر، آسانسورها) نیز تحت پوشش بیمه آتش سوزی و خطرهای اضافی قرار می گیرند.

بیمه نامه آتش سوزی واحدهای غیر صنعتی :

این نوع بیمه نامه ،ارزش اعیانی ساختمان، تاسیسات، اثاثیه ثابت، دکوراسیون و محتویات مستقر در واحدهای غیر صنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه نامه آتش سوزی واحدهای صنعتی:

در این بیمه نامه می توان ارزش اعیانی ساختمان ، تأسیسات ، ماشین آلات ، اثاثیه ثابت ، دکوراسیون و محتویات مستقر در واحدهای صنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی به ارزش روز بیمه کرد.

بیمه نامه آتش سوزی انبار:

بیمه نامه های آتش سوزی انبار(عمومی و اختصاصی) به دو صورت زیر ارائه می گردد

مبلغ بیمه شده در بیمه آتش سوزی:

خسارت های ناشی از آتش سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به ارزش واقعی نسبت به سال بیمه شده محاسبه می گردد. بیمه گذار در زمان تکمیل پیشنهاد بیمه باید دقت کند که مورد بیمه به ارزش واقعی (با احتساب استهلاک) بیمه شود . در صورتی که در لحظه حادثه مبلغ بیمه شده کمتر از ارزش واقعی مورد بیمه باشد ، بیمه گر طبق ماده 10 قانون بیمه (قاعده نسبی سرمایه) خسارت را به نسبت مبلغ بیمه شده به ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه محاسبه خواهد کرد . در صورت خسارت کلی ، بیمه گر خسارت را بر مبنای ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه یا مبلغ بیمه شده (هرکدام کمتر باشد) پرداخت خواهد کرد.

بیمه نامه آتش سوزی اظهارنامه ای (شناور):

موجودی داخل انبارها از نظر تعداد و ارزش دائما در حال تغییر و نوسان است. بنابراین به منظور مناسب نمودن حق بیمه دریافتی از بیمه گذار نسبت به میزان موجودی کالا و تحت پوشش قرار دادن تمام موجودی کالا در طول مدت اعتبار بیمه نامه ، بیمه نامه آتش سوزی انبار یا موجودی انبار به صورت شناور صادر می شود.

با توافق بیمه گر و بیمه گذار ، با تعیین حداکثر سقف مورد تعهد و اعلام موجودی به طور ماهیانه یا15 روز یک بار ، می توان از پوشش مناسب تری بهره مند شد . در این نوع بیمه نامه ، بیمه گر می تواند حق بیمه را بر مبنای 100درصد و یا 75 درصد حق بیمه سالیانه محاسبه و منظور نماید و در پایان مدت اعتبار بیمه نامه ، حق بیمه قطعی را با توجه به شرایط بیمه نامه های عمومی و اظهارنامه های ارسالی در موعدهای مقرر از طرف بیمه گذار محاسبه و اعمال نماید.

استثنائات بیمه نامه

بیمه گر معمولا در موارد زیر تعهدی در جبران خسارت وارده ندارد :

جنگ، جنگ داخلی ، آشوب، بلوا ، انقلاب ، کودتا واغتشاشات داخلی

انفجار مواد منفجره مثل دینامیت

فعل و انفعالات هسته ای

خسارت داخلی ماشین آلات مانند اتصالات، جرقه ، عدم کفایت ، عایق بندی، امواج برقی ناشی از بار زیاد ، پول، مسکوکات، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی، جواهرات، نسخ خطی، هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و تنظیم دفاتر بازرگانی

آسیب های وارده عمدی از سوی بیمه گذار ویا افرادی که به نوعی در سرمایه مورد بیمه ذی نفع می باشند .

مواردی که در شرایط خصوصی منضم به بیمه نامه آتش سوزی صادره، مستثنی گردیده اند.

اهداف بیمه

از اهداف مهم بیمه نامه آتش سوزی جبران زیان های مالی ناشی از وقوع خطرات اصلی و تبعی مندرج در بیمه نامه آتش سوزی است که این بیمه نامه اموال و دارای های مورد بیمه را به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب های جدی در زمینه تداوم فعالیت های صنعتی، غیر صنعتی وحتی سکونت مورد پوشش قرار می دهد .

 

چه کسانی به این بیمه نامه نیاز دارند

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان مالک یا ذی نفع اموال منقول و غیر منقول می توانند اموال مذکور را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش بیمه نامه آتش سوزی قرار دهند.

شرایط اختصاصی بیمه نامه آتش سوزی

شرایط خصوصی ، آن دسته شروطی هستند که طی توافق جداگانه ای در یک مورد خاص بین بیمه گر و بیمه گذار ایجاد می گردد . در چنین شرایطی بیمه گر و بیمه گذار می توانند با توجه به اصول اساسی بیمه نامه ودر چارچوب قانون بیمه و مفاد پیش بینی شده در شرایط عمومی ، شروط خاص دیگری را به منظور گسترش و یا محدود نمودن تعهدات به عمل آورند که اینگونه توافق ها معمولا تحت عنوان شرایط اختصاصی در بیمه نامه درج می شود.